Datorie la achitarea pensiei alimentare

16 februarie 2022 99

Buna. Am divortat in 2011 si fostul sot a fost obligat prin hotarare judecatoreasca sa achite pensie alimentara. Pana in 2012 a achitat direct, dar dupa ce nu a mai vrut sa achite, m-am adresat la executor judecatoresc. Din 2012, prin urmare, achita prin intermediul executorului, pe cont. Cu toate acestea, s-au acumulat datorii, in jur de 10 plati lunare. Pot sa cer recalcul ca sa achite datoria? Mulțumesc.

Jurist comments 1

Irina Clepalo
  • Jurisconsult
  • Alte domenii

Buna ziua, în momentul în care dosarul se află la executor judecatoresc nu ar merge vorba despre recalcul la plați, ci dvs puteți scrie o cerere către ex. Jud să întreprindă măsuri repetare, or intreprinderea altor măsuri de executare în sensul Codului de executare. Astfel, scrieți o cerere si solicitați... mai detaliat intreprinderea unor măsuri repetate, efectuarea unor verificări în sensul apariției unui loc de muncă sau bunuri (imobile sau mobile), sechestrarea acestora, încasarea sumei restante de la locul de munca etc., și înaintaț-o executorului judecătoresc.

18 februarie 2022