Datorie la banca

12 mai 2023 60

Buna ziua. Am o datorie la banca, in marime de aproximativ 500 Euro, veche de 5 ani. Ma aflu peste hotare, dar vreau sa revin in Republica Moldova si sa sting datoria mentionata. Nu voi avea probleme la intrarea in tara? Si odata ajuns acolo, cum sa procedez cu datoria? Unde sa ma adresez pentru a achita suma datorata?

Jurist comments 2

Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua.
Dacă datoria e de 5 ani şi nu a fost solicitată recuperarea prin judecată atunci puteţi să nu o achitaţi deoarece a trecut termenul de prescripţie de 3 ani.
Dacă totuşi cauza a fost trecută prin judecată, posibil să fi fost intentată o procedură de executare silită şi pentru... mai detaliat a restitui suma trebuie să vă adresaţi la executorul judecătoresc.
La intrarea în ţară nu puteţi avea probleme.

14 mai 2023
  • Jurisconsult

Buna Ion, eu vă propun să verificați la judecătoria, unde aveți viza de reședință pentru a verifica,dacă ați fost acostat în judecată de bancă. Dacă a fost pronunțată o hotărâre de incasare silită, vă adresați la Uniunea executorili ( mun. Chișinău, str. Kiev 3a ) pentru a verifica la care... mai detaliat executor se găsețte titlu executoir la executare.

15 mai 2023