Datorie la banca

19 aprilie 2024 3

Buna ziua. Am datorii la o banca si in prezent muncesc peste hotare. Daca ma intorc in tara, ar putea cumva creditorul sa aplice restrictii ca sa nu pot parasi tara? Va multumesc.

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
  • Jurisconsult

Buna Alexandru, de când e datoria, ați fost comunicat ce planuri ei au, cât de departe vă aflați de raion. Daxcă aveți pe cineva la Moldova, puteți trimite la cancilaria judecății să verifice, dacă n-ați fost dat în judecată. persoana e în drept să se prezinte cu buletinul său la... mai detaliat cancilarie și să sondeze firma de creditare, dacă ea n-a apelat în judecată. Eu pot să vă spun, că judecata poate să aibă loc nu mai în raionul de unde sunteți DVS, dl. Alexandru eu vă doresc succese. Ce se referă îa întoarcerea DVS în țară, DVS sunteți în drept să vă întoarceți când socotiți, când găsit de cuviință să intrați. Când o să stee vorba de eșire asta e alta problemă, nu vă temeți de așa ceva. Dacă o să vreți mai detailiat la această întrebare, puteți apela la viberul meu de pe telefonul de contact +37368669950.

20 aprilie 2024
  • Avocat

Bună ziua, aplicarea măsurii asiguratorii de a nu părăsi țara se aplică de către instanța de judecată la solicitarea executorului judecătoresc.
Prezenta restrictie se aplica în cadrul procedurii de executare.

22 aprilie 2024