Datorie la banca si proces de judecata

19 septembrie 2018 53

Am o datorie la banca pe care ar fi trebuit sa o intoarca alta persoana, insa nu a facut-o si sunt chemat in instanta de judecata Riscani pe data de 21/09/2018. Eu, insa, ma aflu peste hotarele tarii. Intrebarea este urmatoarea: cum pot sa aman sedinta pana in decembrie cand ma intorc sau macar pana achit creditul, cam 2 luni? Sau ce se intampla daca nu ma prezint?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua,
Cel mai bine este să vă prezentați.
sunteți în drept de a solicita amînarea ședinței cu identificarea perioadei cînd o să reveniți în țară, menționînd intenția de a fi prezent.
Dacă, pînă în prezenta nu ați mai solicitat amînări, instanța va fi obligată să amîne ședința.
puteți înainta o cerere... mai detaliat de amînare scrisă cu aviz de recepție obligatoriu sau
expediați o cerere prin poșta elecronică a instanței, eu aș propune să le faceți pe ambele.
vedeți adrese de contact
Judecătoria Chișinău sediul Rîșcani
Adresa: mun. Chișinău, str. Kiev, 3
Tel: (022) 45-08-61, (022) 43-80-02
Email: jrc@justice.md

19 septembrie 2018