Datorie la credit

26 mai 2020 143

Buna ziua. Am luat un credit de la o companie nebancara si n-am achitat timp de un an. Acum dosarul a ajuns la colectori, dar n-am posibilitatea sa achita 30% din suma datorata, contul meu e blocat de executor judecătoresc. Ce mi se poate intampla daca nu am posibilitatea sa achit asa suma mare? Pot să mă trezesc cu vreun dosar penal pentru neachitare la timp?

Jurist comments 2

  • Jurisconsult

Buna ziua Aliona,

Dosar penal nu poate fi.

O sa fie obtinut titlu executoriu si executorul judecatoresc o sa puna sechestru pe bunuri/venituri, interdictia de eliberare a documentelor, interdictia de a parasi tara.

27 mai 2020
  • Jurisconsult

Pentru o consultatie mai detaliata ma puteti contacta.

27 mai 2020