Datorie la credit achitata prin executorul judecatoresc

27 martie 2020 212

Buna ziua. Am un credit luat de la o companie nebancara si pentru ca nu l-am achitat, dosarul a ajuns în judecata si acum executorul judecătoresc îmi retine din salariu.
Cu toate acestea, ma suna juristul companiei de creditare și imi da termen de achitare 5 zile. Ma ameninta ca daca nu achit datoria, scrie plangere la poliție pentru dosar penal (art. 190 pentru escrocherie). E legal asa ceva, risc sa ma închidă? Va multumesc frumos.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
  • Jurisconsult

Bună ziua Anatol,

Este doar o modalitate de a vă speria ca să achitați mai repede datoria. Pentru a demonstra actul de escrocherie sunt nevoie de probe.

Achitați în continuare prin executor fără grijă.

28 martie 2020