Datorie la credit nebancar

17 iunie 2020 117

Buna ziua. Soacra mea a luat un credit de la o companie de microfintare in suma de 9.800 lei si acum dosarul a ajuns la colectori. Acestia ne spun ca daca nu achitam 32.000 lei, dosarul ajunge la judecata. Ce consecinte pot urma dupa adresarea in judecata? Soacra are o casa. Poate instanta de judecata sa-i ia casa? Dacă dosarul va fi dat in judecata, mai putem sa achitam datoria până la sedinta? Putem cumva sa reducem penalitatile?

Jurist comments 1

  • Jurisconsult

Buna ziua Ecaterina,

1. Puteti achita oricind si sa reduceti datoria.

2. Penalitatea poate fi contestata in judecata si redusa.

3. Cind titlul va ajunge la executor el va pune sechestru pe imobil. Insa e putin probabil ca o sa vinda imobilul pentru asa datorie mica.

18 iunie 2020