Datorie la o companie GSM

4 octombrie 2018 43

Buna! Am o datorie la un operator GSM de 1.200 lei. Telefonul costa 1.900 lei. Mi-a venit o scrisoare in luna martie, am achitat 1.400 lei. Acum iarasi am primit o scrisoare cu o suma de 2.200 si daca n-o achit, ma da in judecata. Poate sa ma dea in judecata daca nu achit aceasta datorie? Doresc sa-mi fac pasaport biometric si ma tem ca nu am sa-l pot face. Cand am luat telefonul, eram cu familia de fata, dar acum am o alta familie.

Comentariile juriștilor 3

Descărcaţi discuția
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna Doina,
O sa va puteți perfecta pașaportul biometric fără nici o problemă.
Faptul ca ați schimbat numele urmare a încheierii căsătoriei nu are relevanță.
In cazul în care nu o să achitați datoria, aceștia se vor adresa în instanţa de judecată, iar dvs cel mai probabil că veți achita o suma și... mai detaliat mai mare într-un final.

4 octombrie 2018
Cristian Iustin
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Interdicția de a perfecta actul de identitate nu o să aveți. În judecată poate să vă dea, dar, trebuie să verificați dacă dobânda aplicată de ei este în cuantumul stabilit de legislație.

4 octombrie 2018

Mersi mult am inteles

4 octombrie 2018