Datorie la pensia alimentara

12 iulie 2022 37

Buna. Am o datorie mare la pensie alimentara. Nu am platit, pentru ca am alta familie si am copil mic si venitul mi-e mic. Executorul mi-a pus sechestru pe o jumatate de apartament pe care il detin. Sunt de acord sa-l dau pentru datorie. I-am zis aceasta si executorului inca de mult timp. Nu am vazut nicio reactie si acesta nu a intreprins nimic. Cum sa procedez in acest caz? Alta sursa de venit ca sa achit datoria nu am. O zi buna. Mersi anticipat.

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

Dvs nu dați apartamentul executorului, acesta odată ce a aplicat sechestru pe el va organiza o licitație asupra lui și va găsi un potențial cumpărător la suma care va fi evaluat, ulterior, în cazul vânzăii acestuia, executorul va încasa suma datoriei care o aveți în procedura de executare iar... mai detaliat suma rămasă în plus va fi restituită în contul dvs.

14 iulie 2022