Datorie nebancara la care au fost calculate penalitati pe timp de pandemie

19 mai 2020 140

Buna ziua. Eu am un credit la o companie nebancara, pe care il achit de un an si ceva. La data de 19.02.2020 eu aveam restanta de 2.600 lei (suma principala plus amezile pentru intarziere). Pe data de 25.02.2020 am achitat 1.000 de lei ca sa scad ceva din rastante. Planificam ca in martie sa achit restantele, insa din cauza starii de urgenta nu am lucrat. Pe 15 mai starea de urgenta a fost ridicata si in doua zile am reusit sa fac ceva bani ca sa achit creditul. Mai exact, am achitat o rata lunara de 1.300 de lei, dar am constatat ca am 8.000 de lei restanta, adica creditorul a calculat dobanda si amenzi, desi acestea nu trebuiau calculate incepand cu 17.03.2020. Am sunat la companie si am inteles ca contractul meu a fost reziliat inca de pe data de 1 martie 2020, desi pe 25 februarie au am achitat 1.000 de lei. Mi-au spus ca acum sunt obligat sa achit suma de 18.000 lei, pentru ca penalitatile oricum au crescut chiar si pe perioada starii de urgenta de pana la 15.05.2020. Potrivit lor, oprirea calcularii penalitatilor de intirziere a avut un caracter consultativ si nicidecum obligatoriu.
1) A procedat corect creditorul cand a reziliat contractul? Acesta prevede ca rezilierea poate interveni daca nu se achita rata timp de 50 de zile. Eu am avut intarzieri la achitare, dar am reusit sa achit cate ceva in fiecare luna si ultima achitare a fost pe data de 26.02.2020, in suma de 1.000 de lei (cand aveam restante 2.600 lei).
2) Este posibil de contestat decizia de reziliere a contractului in judecata?
3) Este posibila tragerea la raspundere a creditorului pentru nerespectarea legislatiei pe timp de pandemie impusa de Guvern?
4) Care sunt pasii urmatori pe care trebuie sa-i fac?

Jurist comments 1

  • Jurisconsult

Buna ziua Vitalie,

1) Trebuie sa vad prevederile contractului. Insa daca e asa cum spuneti atunci se poate de declarat ineficient actul de rezolutiune.

2) Creditorul are dreptate cu privire la calcularea penalitatii pe timp de pandemie. Hotarirea Guvernului avea caracter de recomandare si nu de obligate a OCN-urilor.

3) Dvs. puteti... mai detaliat sa contestati penalitatile pe motiv ca sunt exagerate in temeiul Codului Civil.

20 mai 2020