Datorie (partajarea averii)

8 decembrie 2018 58

Ce riscă o persoana care trebuie să achite o anumită sumă de bani ca partajare a averii prin hotărârea judecătorească dar nu are surse financiare și are un copil bolnav de 4 ani din cauza căruia nu poate ieși la lucru ? Bunuri personale nu are.

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Bine ai venit pe yAvo!
°°°
Este curios cum a avut loc partajul si la ce se refera?
De regula, partajul vizeaza averea care exista la momentul emiterii hotărârii, prin atribuirea diferitor bunuri, fiecărui sot. Respectiv, nu ar avea cum aparea problema de a deveni dator fata de fostul sot.
Daca dvs vi s-a... mai detaliat atribuit un bun, cu conditia achitarii unei sulte (jumate sau alta parte din costul bunului) - nu deveniti proprietara exclusiva pina nu achitati acea sultă.
Trebuie de vazut hotărârea.
Ea poate fi contestată, daca nu a expirat termenul de 30 de zile pentru apel, sau 2 luni pentru recurs.

8 decembrie 2018