Datorie pentru bunuri cumparate pentru alta persoana

12 septembrie 2024 0

Buna ziua. Ma confrunt cu o situatie neobisuita. Prin anul 2019 am cumparat niste bunuri electronice in credit printr-o companie de microfinantare, pentru o persoana la care locuiam si pentru care lucram fara contract de munca. Nu eram platita pentru munca pe care o prestam deoarece locuiam in casa acelei persoane, neavand alt loc de trai. Acea persoana s-a angajat sa achite creditul pentru produsele procurate, de vreme ce au fost cumparate pentru ea. Peste putin timp, am plecat din tara. Odata revenita in tara, in 2022, am fost bombardata cu apeluri de la companii de colectare a datoriilor si informata ca nu s-a facut nicio achitare in aceasta perioada. Prin urmare, datoria a ajuns la 1.200 dolari, bani pe care nu ii am. Am 2 copii minori, de 2 ani si 10 ani si nu m-as descurca fara suportul financiar al fratelui. Ce pot sa fac ca aceasta datorie sa nu fie ceruta de la mine, de vreme ce eu nu m-am folosit de bunul procurat? Doresc sa ma angajez, dar cunosc ca odata ce o sa-mi fac card salarial, va fi aplicat sechestru pe acesta in vederea restituirii datoriei.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
  • Jurisconsult

Buna Oleg, persoana, față de care ați luat creditul, v-a amăgit, s-a folosit de situație. Ea nu figureazăpe acest credit, cât nu mai DVS. DVS o să trebuiască să achitașți creditul și punct.

12 septembrie 2024