Datorie pentru un imprumut

21 august 2019 113

Am luat un credit de 20.000 lei pentru a procura un calculator. Peste ceva timp am vandut casa si m-am mutat cu traiul in UE. In prezent nu pot rambursa creditul, iar creditorii spun ca vor pune sechestru pe bunurile mele imobiliare si conturile bancare din UE. E adevarat?

Jurist comments 1

  • Jurisconsult

Salutare Alexandru,

Da este posibil, prin aplicarea mecanismului de recunoaștere și executare a unei hotărâri judecătorești străine.

Aceasta presupune că în Republica Moldova v-a fi adoptată o hotărâre judecătorească privind incasarea sumei datorate de Dvs. Ulterior, creditorul v-a depune această hotărâre spre recunoaștere și executare în statul în care Dvs. vă... mai detaliat aflați.

O zi bună să aveți!

22 august 2019