Datorie si actiunile executorului

29 august 2023 3

Buna ziua. Am o datorie in marime de 18.000 lei. Daca am salariu, poate executorul sa-mi ia casa?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua.
nu poate.

Codul de executare prevede:
Articolul 89. Bunurile debitorului care nu pot fi urmărite

(1) Nu pot fi urmărite următoarele bunuri ale debitorului persoană fizică:
k) bunul imobil cu destinație locativă în care debitorul are stabilit domiciliul, cu condiția ca debitorul și soţul/soţia, copilul minor, inclusiv cel adoptat, sau persoana aflată la... mai detaliat întreţinerea debitorului să nu aibă o altă locuință în proprietate sau în folosință, iar valoarea prevăzută în documentele executorii conform cărora este sechestrat să nu depășească 12 salarii medii pe economie, măsurile asigurătorii asupra bunului menținându-se pe durata executării, fără a afecta dreptul de posesie și folosință al debitorului;

29 august 2023
  • Jurisconsult

Buna Olga, nu poate executorul să vă sechestreze casa, deoarece DVS achitați luna suma datornică. El să mai pună pofta în cui, el încearcă să vă amenințe cu asta, dar este ilegal.

1 septembrie 2023