Datorie si blocarea contului pe care primesc salariul

24 octombrie 2023 3

Buna ziua! Am avut o datorie fata de o companie de creditare si nu am avut posibilitatea sa o sting. Dosarul a ajuns la executorul judecatoresc. I-am prezentat acestuia documente care confirma ca e cont de salariu, am scris cerere sa extraga din cont cate 20%, contractul de la serviciu etc. Cu toate acestea, executorul a ignorat cererea si a extras toata suma de bani de pe cardul de salariu, fara sa ma anunte. Am aflat despre aceasta cand am sunat la banca. Am incercat sa contactez executorul, insa nu raspunde la telefon. Cardul este in continuare blocat. Unde ma pot adresa ca sa clarific aceasta situatie? Daca depun plangere la Uniunea executorilor judecatoresti, va fi vreun folos?

Jurist comments 1

  • Avocat
  • Alte domenii

toate cererile către executorul judecătoresc trebuie depuse în scris sub ștampilă sau cu aviz de recepție prin poștă, ca să aveți dovadă...............depuneți cerere în scris să vă restituie suma ce depășește 20% din salariu..........în caz de refuz, urmează să fie contestate acțiunile/inacțiunile executorului în instanța de judecată.......

25 octombrie 2023