Datorie stinsă cu o săptămână înainte de ședința de judecată

10 aprilie 2024 3

Bună ziua. O cunoștință de-a mea a avut un credit neachitat de mai mult timp și s-a ajuns la judecată. Debitorul a achitat suma creditului cu tot cu datorii cu o săptămână înainte de sentința de judecată. Cu toate acestea, juristul creditorului îi cere să achite o taxă foarte mare pentru judecată. Au dreptul să ceară acești bani, dacă nu a avut loc nicio ședință de judecată? Ce poate să facă debitorul în acest caz?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
  • Jurisconsult

Buna d-na Ana, de dorit ca doamna meționată de DVS să iasă cu un mesaj la viaberul meu de pe telefonul +37368669950 pentru a discuta mai detailiat. DVS sunteți intermediar în cazul dat.

11 aprilie 2024
Gabriel Diaciuc
  • Avocat
  • Alte domenii

Ana, evident că are dreptul să solicite încasarea taxei de stat, ba chiar și a dobânzilor de întârziere și a recuperării cheltuielilor de asistență juridică (dacă a fost asistată de un avocat).
Debitorul poate să apeleze la un avocat care să-l asiste dacă are dubii.

11 aprilie 2024