Datorie veche de 14 ani

4 iulie 2023 3

Buna ziua. Am dat cu imprumut o suma de bani 14 ani in urma. Am incheiat cu imprumutatul o recipisa. In toata aceasta perioada debitorul a intors cate putin din suma imprumutata, dar oricum a ramas dator o suma mare. Cum pot recupera banii mentionati? Ce procedura sa urmez? Multumesc.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Serghei Marciuc
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua.
Dacă aveți respectiva recipisă și o să puteți demonstra că în baza acesteia au fost restituite careva sume de bani în decurs de maxim 3 ani în urmă, atunci puteți să vă adresați în judecată pentru a recupera suma datorată.
de principiu termenul de adresare în judecată este 3 ani... mai detaliat din momentul cînd datoria trebuia restituită. La dumneavoastră a expirat probabil acest termen dar puteți invoca întreruperea termenului de prescripție.

Codul civil prevede:
Articolul 401. Întreruperea cursului prescripției extinctive

(1) Cursul prescripției extinctive se întrerupe:

a) printr-un act voluntar de executare sau prin recunoașterea, în orice alt mod, expres sau tacit, a dreptului a cărui acțiune se prescrie, făcută de către cel în folosul căruia curge prescripția. Constituie acte de recunoaștere tacită executarea parțială a obligației, achitarea, în tot sau în parte, a dobînzilor sau a penalităților, constituirea unei garanții, solicitarea unui termen de plată, declararea compensării și alte asemenea manifestări care să ateste în mod neîndoielnic existența dreptului celui împotriva căruia curge prescripția;

5 iulie 2023