Datorii catre CNAM

16 noiembrie 2017 50

Buna, sunt fondator al unei întreprinderi individuale care nu activează din anul 2011. Nu am prezentat nici o dare de seamă la Fisc pe 0, dar mi s-au calculat premiile de asugurari medicale (CNAM) pentru anii 2014, 2015, 2016 - este corect așa - și am fost dată în Instanța de Judecată. Sunt obligată să achit, ori pot să demonstrez cumva că nu este corect fiindcă nu am niciun venit din firma dată? Vă mulțumesc frumos.

Jurist comments 1

Nicolae Beschieru
  • Parajurist

Buna!
În cazul dacă ați fost angajat undeva și acolo v-i sau reținut, atunci Nu e corect, dar dacă nu ați fost angajat nicăieri, trebuie să achitați. Corect este să suspendați activitatea Î.I: pe o perioadă de pana la3 ani conform art. 30 din Legea Nr. 845 din 03.01.1992 „Cu privire... mai detaliat la antreprenoriat şi întreprinderi”
Succes!

17 noiembrie 2017