Datorii facute de mama

10 mai 2019 124

Buna ziua! Am o intrebare: mama o inceput sa traeasca cu un puscarias mai tanar ca ea, care se foloseste de ea: a impus-o sa ia o masina in credit, doua credite in banca si inca doua telefoane scumpe (in total suma datorilor se ridica la 200.000 lei). In acest timp noi, copiii, ne aflam peste hotare timp de un an, din datorii nu a fost achitat nimic. Mama nu vrea sa inteleaga in ce probleme se afla. Cum putem noi s-o ajutam? Si ne intereseaza daca dotoriile lor pot sa ni se transmita noua, copiilor?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

Ar fi bine să-i explicați detaliat consecințele care ar putea să le sufere în urma datoriile formate, mai simplu ideea că orice credit care urmează a fi întors este o sumă deja mult mai mare și nu una echivalentă.

Datoriile pot fi puse pe seama voastră doar in cazul unei... mai detaliat eventuali moșteniri adică după decesul ei și asta doar in cazul în care dvs acceptați moștenirea.

Dacă vă referiți la faptul cum ați putea prelua dvs datoriile pentru a le achita există și o astfel de posibilitatea și anume preluarea datoriilor.

11 mai 2019