Datorii fata de stat

25 ianuarie 2019 39

Buna! Am datorii fata de stat, mai exact amenzi rutiere. Din acest motiv nu imi este eliberat pasaportul biometric. Care poate fi iesirea din situatie?

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Bună D-le Grigore,

Urmează să mergeți la executorul judecătoresc să solicitați ridicarea sechestrului pe motiv că o asemenea măsură de asigurare nu poate fi aplicată deoarece, prevederile art. 22 al.(1) lit.v) Cod de executare al RM, textul „Interdicţia privind eliberarea documentelor de stare civilă, a actelor de identitate sau a permiselor... mai detaliat de conducere se aplică exclusiv de către instanţa de judecată” a fost declarat neconstituțional prin Hotărârea Curții Constituționale Nr. 17 din 10.05.17, publicată în Monitorul Oficial 244-251/14.07.17 art.77 și este în vigoare 10.05.17.
Astfel, Dvs ar trebuie să vă perfectați liber și fără careva interdicții pașaportul biometric și doar în cazul în care ați avut probleme de natură penală există riscul de a avea careva impedimente la perfectarea pașaportului biometric.

27 ianuarie 2019