Datorii in caz de deces

24 ianuarie 2020 301

Buna ziua. Mama mea are credit la banca 15.000 lei. Acum doua luni ea a decedat. Ne-au sunat de la banca și mi-au spus ca trebuie sa achit 80 % din tot creditul ei, chiar dacă e decedata. Din aceste 15.000, ea a achitat 5.000. Cei de la banca mi-au spus sa achit eu suma mai departe. Spuneți-mi cum e corect? Eu nu sunt moștenitoare.

Jurist comments 2

  • Jurisconsult

Buna ziua Veronica,

Pentru datoriile persoanei decedate raspund moștenitorii. Asta este regula.

Daca mama Dvs nu a lăsat testament, atunci conform moștenirii legale Dvs sunteți moștenitor. Doar că trebuie să fie parcursă procedura notarială.

25 ianuarie 2020
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Regula se aplică doar în cazul în care veți accepta moștenirea.

25 ianuarie 2020