Datorii la achitarea pensiei alimentare

19 ianuarie 2023 209

Buna ziua. Fostul sot a acumulat datorii la achitarea pensiei alimentare. Titlul executoriu in privinta datoriilor mentionate se afla in gestiunea executorului. Are fostul sot dreptul sa paraseasca tara in aceasta situatie?

Jurist comments 1

Tatiana Scobiola
  • Avocat
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Bună ziua!

Interdicţia de a părăsi ţara în cel mult 6 luni se aplică de către judecător, la demersul executorului judecătoresc, doar atunci cînd prezenţa debitorului este necesară pentru executarea eficientă a documentului executoriu şi doar după luarea măsurilor de asigurare a executării documentului.

Reiese că atât timp cât soțului nu... mai detaliat i s-a aplicat interdictie de a părăsi țara, acesta poate părăsi țara chiar dacă are restanță la pensia alimentară.

Dacă doriți ca soțului să i se aplice prezenta interdicție, urmează să adresați o cerere către executor în acest sens.

19 ianuarie 2023