Datorii la companii

16 august 2019 19

Buna ziua. Sunt administrator la o intreprindere (SRL). In numele meu ca administrator s-au facut contracte la Moldcell si Starnet fara acordul meu, in contracte a semnat alta persoana. Acum s-au format datorii si companiile spun ca eu ca administrator sunt datoare, chiar daca nu este semnatura mea in contracte. Cine poarta raspundere?

Jurist comments 1

  • Jurisconsult

Bună ziua Victoria,

Dacă să vorbim grosso modo, administratorul poartă răspundere pentru activitatea întreprinderii și actele încheiate cu alte persoane terțe.

Însă, eu văd ca soluție declararea nulității contractelor respective, odată ce Dvs. nu ați semnat pe ele. Aceasta este un viciu considerabil pentru valabilitatea unui contract.

Dacă Dvs. aveți probe suficient... mai detaliat ca să demonstrați că nu Dvs. ați semnat, și că cineva a făcut cu rea-credință din numele Dvs., atunci cu certitudine aveți șansă să le declarați nule prin instanța de judecată.

Vă sunt la dispoziție,

O zi bună!

17 august 2019