Datorii la credit si penalitati achitate in 2019 prin executor, cerute de creditor din nou, majorate

20 februarie 2020 159

Buna ziua. Am fost dat in judecata de o companie de creditare pentru un credit luat in 2014. In 2019, am avut in prezenta executorului judecatoresc o discutie cu juristul creditorului, care mi-a spus ca mai am de achitat 18.000 lei. Am zis ca pe moment dispun doar de 13.000 lei si a zis sa achit aceste 13.000 lei si nu mai avem nicio problema. Am achitat imediat aceasta suma prin banca la contul pe care mi l-a dat executorul si in ziua aceea executorul mi-a facut incheierea dosarului (am documentul la mine). Acum, in februrie 2020 mi-a o scrisoare de la acelasi creditor ca sunt le dator cu o suma enorma de 30.000 lei. Cum este posibil asa ceva? Ce sa fac acum, daca nu ma aflu in tara? Multumesc anticipat.

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Alexandru Lungu
  • Avocat
  • Alte domenii

Pentru a vă putea ajuta, trebuie să văd această scrisoare, inclusiv de analizat toată procedura de executare silită cum a avut loc.

21 februarie 2020
  • Jurisconsult

Bună ziua Oleg,

Pentru început trebuie de clarificat ce fel de datorie este. În baza la ce a apărut. Dacă sunt penalităti de întîrziere sau nu.

În cazul în care este încheierea executorului judecătoresc privind încetarea procedurii executorii, procedura executorie nu mai poate fi reluată. Respectiv creditoru nu mai poate pretinde... mai detaliat datorii în baza titlului executoriu care a fost executat.

Pentru o consultație mai detaliată vă sunt la dispoziție.

21 februarie 2020