Datorii la credite, card salarial

21 iunie 2023 80

Buna ziua. Am avut luate mai multe credite. Pe unele nu am reusit sa le rambursez si datoria acumulata a ajuns la 80.000 lei. De vreo 2 ani nu am achitat nimic, au avut loc si judecatile tot. Acum m-am angajat oficial si o sa primesc salariul pe card, in jur de 7.000 net. As vrea sa nu-mi blocheze cardul, pentru ca am si eu nevoie sa mananc si sa achit comunale. In acelasi timp sunt gata sa achit o suma anumita in vederea stingerii datoriei. As dori insa sa achit intr-un singur cont, nu la toti 3 separat, ca iarasi e incurcatura. Ma poate cineva ajuta cu situatia descrisa? Cum sa procedez?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Mai întîi de toate solicitaţi angajatorului salariul să-l primiţi în numerar
În această situaţie executorul sau executorii vor cere angajatorului să vă reţină din salariu şi să achite pe contul executorului(ilor) pînă la 50% din salariu iar restul veţi primi dumneavoastră.
În caz că salariul va fi transferat pe card, acesta poate... mai detaliat fi sechestrat şi va trebui să umblaţi pe la executor(ri) cu rugăminte şi închinăciune pentru a vă scoate sechestru, iar executorii nu se grăbesc să facă acest lucru.
Codul de executare prevede:
Articolul 106. Cuantumul reţinerilor din salariul şi

din alte venituri ale debitorului

(1) Cuantumul reţinerilor din salariu şi din alte venituri se calculează din suma pe care debitorul urmează să o primească.

(2) Din salariul şi din alte venituri ale debitorului pot fi reţinute, în baza unui document executoriu, nu mai mult de 20%, iar în baza cîtorva documente executorii, nu mai mult de 50% din cuantumul lor pînă la achitarea deplină a sumei urmărite.

22 iunie 2023
  • Jurisconsult

Buna Daniel, colegul meu dl. Sergiu incorect v-a orientat, eu vă aduc la cunoștință ce spune Codul de executare în cazul DVS , eu vă aduc la cunoștință cât constitue cuantumul reținerii pe cadr din sarariul Articolul 106. Cuantumul reţinerilor din salariul şi din alte venituri ale... mai detaliat debitorului
(1) Cuantumul reţinerilor din salariu şi din alte venituri se calculează din suma pe care debitorul urmează să o primească.
(2) Din salariul şi din alte venituri ale debitorului pot fi reţinute, în baza unui document executoriu, nu mai mult de 20%, iar în baza cîtorva documente executorii, nu mai mult de 50% din cuantumul lor pînă la achitarea deplină a sumei urmărite.
(3) În caz de urmărire a pensiei de întreţinere, a sumelor pentru repararea prejudiciului cauzat prin schilodire sau prin o altă vătămare a sănătăţii, precum şi în legătură cu pierderea întreţinătorului, şi a sumelor pentru repararea daunei cauzate prin tîlhărie sau prin sustragere de bunuri, reţinerea constituie nu mai mult de 70% din salariu şi din alte venituri.
(4) Dispoziţiile prezentului articol se aplică şi în privinţa burselor, pensiilor de orice fel, precum şi a sumelor cuvenite în baza dreptului de autor, a dreptului de inventator sau de inovator.

23 iunie 2023