Datorii la o companie de microcreditare

27 februarie 2020 119

Buna ziua! Am o problema: tatal meu a luat un credit la o companie de microcreditare si nu il intoarce. El nu locuieste cu noi deja de cativa ani, dar are viza de resedinta la mine in casa (sunt proprietara casei). Creditorii vin cu amenintari acasa si mi-au lasat o scrisoare pe usa! Pot ei sa faca ceva in cazul dat? Tatal nu are niciun fel de bunuri la mine in casa, are doar viza de resedinta la acea adresa. Eu sunt plecata peste hotare si in casa cu pricina locuiesc niste rude. La ce sa ma astept? Ce pot sa faca creditorii in aceasta situatie?

Jurist comments 1

  • Jurisconsult

Buna ziua Ana,

Odata ce aceasta este viza de resedinta a tatalui Dvs, iar alta adresa creditorii nu cunosc, atunci ei sunt nevoiti sa foloseasca adresa respectiva pentru scrisori/vizite etc. Este unica adresa opozabila lor indicata in contractul de credit.

Tatal Dvs trebuie sa comunice creditorilor adresa lui reala, unde el locuieste... mai detaliat la moment.

28 februarie 2020