Datorii la pensie alimentara

23 iulie 2020 184

Fostul sot are datorii de peste 60.000 de lei la pensia alimentara. Multi ani la rand nu a achitat nimic, acum achita cate putin. M-am adresat la procuratura pentru deschiderea unui dosar penal in vederea restituirii acestei restante, dar m-au refuzat. Cum sa procedez?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
Procuratura sau politia nu are nici o legătură cu datorii le persoanelor fizice ci doar cu infracțiuni.
Daca există un titlu executoriu, va adresati la executorul judecătoresc pentru executare silită, astfel fiind urmarite veniturile cit si bunurile persoanei in cauză, cu scoaterea acestora la vinzare.

24 iulie 2020