Datorii la plata serviciilor comunale

20 februarie 2023 78

Bună! Mama mea deține un apartament cu 2 camere (neprivatizat) in care avem viza de resedinta eu si inca 3 frati, toti cu varste peste 30 de ani. In urma cu 2 ani mi-au blocat 2 carduri din pricina datoriilor la plata serviciilor comunale aferente apartamentului mentionat. Sunt obligata sa achit datoriile mentionate care s-au acumulat timp de mai multi ani, doar pentru ca am viza de resedinta acolo?

Jurist comments 2

Tatiana Scobiola
  • Avocat
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Bună.
Trebuie să solicitați actul în temeiul căruia au fost blocate cardurile.
Era necesar să fi fost o judecată și trimis dosarul la executor ca să se recurgă la o asemenea măsură.
Nu sunt clare circumstanțele cauzei, doar există prezumția că Dvs ați locuit acolo și ați folosit serviciile comunale, însă obligația... mai detaliat de a achita este comună pentru toți cei care locuiesc.

21 februarie 2023
Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua Dimitriţa.
Din cele descrise de dumneavoastră, ar exista obligaţia de a achita solidar datoriile la serviciile comunale.
Avînd viza de reşedinţă în acel apartament care nu vă aparţine, probabil a fost încheiat un contract de locaţiune.
Potrivit Legii Nr. 75 din 30-04-2015 cu privire la locuinţe
Articolul 17. Perceperea de la... mai detaliat locatar a plăţii pentru folosirea locuinţei sociale şi pentru serviciile comunale şi necomunale

(1) Locatarul locuinţei sociale este obligat să plătească pentru folosirea acesteia şi pentru serviciile comunale şi necomunale conform termenului stabilit în contractul de locaţiune sau conform datei indicate în factura eliberată, dar nu mai tîrziu de data de 30 a lunii în care e primită factura.

21 februarie 2023