Datorii la serviciile comunale acumulate de fostul proprietar

17 iulie 2023 3

Bună ziua. Am procurat un apartament, însă nu am verificat facturile și am mers pe încredere. Ne-am trezit cu o datorie de 17 mii de lei la serviciile comunale, adunate în timp. Fostul proprietar refuză categoric să le plătească. Eu îl pot acționa în judecata după ce le achit din buzunarul meu, ca să nu fiu deconectată de la utilități? Cum să acționez cel mai corect?

Jurist comments 1

Serghei Marciuc
  • Avocat-stagiar
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua.
Nu sunteţi obligată să achitaţi datoriile respective.
Pentru a nu fi deconectată de la utilităţi, cu contractul de vînzare- cumpărare a apartmentului, adresaţivă către furnizorul de servicii locative comunale şi necomunale pentru a încheia contracte de prestări servicii noi, iar datoriile vor fi incasate de către prestatiri de la foştii... mai detaliat proprietari.
Dumneavoastră dacă achitaţi posibil să nu puteţi recupera aceşti bani de la foştii proprietari or nu aveţi un contract de preluare a datoriei sau cesiune de creanţă, mai mult decât atît, datoriile mai vechi de 3 ani sunt prescrise şi nu pot fi recuperate prin judecată.

18 iulie 2023