Datorii la serviciilor comunale care nu au fost achitate de un an

6 septembrie 2020 74

Buna ziua. Locatarii care stau intr-o casa neprivatizata nu achita serviciile comunale de un an si au ignorat scrisoarea de la judecator referitor la datorii. Ce se poate intampla mai departe? Poate statul sa le ia casa si sa-i lase in drum? Mersi anticipat.

Jurist comments 1

  • Jurisconsult

Buna ziua Alexandru,

Dacă casa nu este privatizata însemnă că nu le aparține cu titlu de proprietate ci doar de folosință. Respectiv apartamentul nu poate fi sechestrat. Însă executorul poate urmări alte bunuri care le aparțin sau venituri.

7 septembrie 2020