Datorii la stat

3 noiembrie 2017 102

Fratele are datorii la stat de aproape 50.000 lei, el are viza de resedinta in casa parintilor, dar nu locueste acolo de mai mult de 5 ani. Pot organele de stat sa puna sechestru pe bunurile care apartin parintilor, pot sa intre in casa cu executorul judecatoresc?

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Octavian Cazac
  • Avocat

Nu pot. Sechestru se aplică doar pe bunurile care aparţin datornicului (fratelui).

4 noiembrie 2017

Mersi pentru raspuns.Ieri am vorbit cu persoana de la INCASO care se ocupa de cazul lui si mi-a zis ca ei vor veni cu executor judecatoresc,politie si pompieri si oricum vor intra in casa si parintii va trebui sa demonstreze ca bunurile care sunt in casa apartin lor si nu... mai detaliat fratelui.Si inca o intrebare:Parintii pot sa radieze viza de resedinta a fratelui,el se afla peste hotare la moment,casa este scrisa pe parinti.Si cred ca daca vor face asta nu vor mai avea de furca cu aceasta companie.Mersi.Totul a inceput de la un credit de 5000de lei care nu a fost intors la timp.O zi buna.

4 noiembrie 2017