Datorii si card salarial blocat

15 decembrie 2022 124

Buna ziua. Am avut niste datorii care au ajuns in procedura la 2 executori judecatoresti diferiti. Unul din ei a transmis la contabilitate ca sa se retina din salariu meu 20%, iar celalalt categoric nu doreste sa-mi deblocheze cardul salarial. Sunt legitime actiunile celui de-al doilea executor? Angajatorul are dreptul sa ma concedieze din cauza datorilor?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
  • Jurisconsult

Buna Aliona, acțiunele aldoilea exeutor procedează incorect,adică ilegal. Acțiunele lui contravin Codulu de exeutare,iarangajatorul nu poate săvă concedieze pentru datorie Articolul 106. Cuantumul reţinerilor din salariul şi din alte venituri ale debitorului
(1) Cuantumul... mai detaliat reţinerilor din salariu şi din alte venituri se calculează din suma pe care debitorul urmează să o primească.
(2) Din salariul şi din alte venituri ale debitorului pot fi reţinute, în baza unui document executoriu, nu mai mult de 20%, iar în baza cîtorva documente executorii, nu mai mult de 50% din cuantumul lor pînă la achitarea deplină a sumei urmărite.
(3) În caz de urmărire a pensiei de întreţinere, a sumelor pentru repararea prejudiciului cauzat prin schilodire sau prin o altă vătămare a sănătăţii, precum şi în legătură cu pierderea întreţinătorului, şi a sumelor pentru repararea daunei cauzate prin tîlhărie sau prin sustragere de bunuri, reţinerea constituie nu mai mult de 70% din salariu şi din alte venituri.
(4) Dispoziţiile prezentului articol se aplică şi în privinţa burselor, pensiilor de orice fel, precum şi a sumelor cuvenite în baza dreptului de autor, a dreptului de inventator sau de inovator.

15 decembrie 2022