Datorii si fondarea SRL

10 octombrie 2022 58

Buna ziua! Am mai multe datorii (in jur de 50.000 lei), unele au ajuns in procedura de executare silita. Doresc sa deschid o intreprindere (SRL) in care voi fi singurul angajat/asociat. Vreau sa stiu daca pot sa am probleme cu incasarile/platile pe contul SRL efectuate ca urmare a activitatii intreprinderii. Pot creditorii sa blocheze contul SRL in situatia descrisa? Va multumesc anticipat!

Jurist comments 1

  • Jurisconsult

Buna Dan,cu executare silită se ocupă deja executorul judecătoresc, creditorii nu. Nu mai executorul e în drept să verifice activitatea DVS și dacă el o să găsească așa ceva, el o să se stăruie să vă organizeze niște obstacole, de încasarea sumelor de bani ( operațiuni bancare ).

11 octombrie 2022