Datoriile soțului pot să afecteze soția, după divorț?

29 iunie 2024 3

Bună ziua. Un cuplu de cetățeni moldoveni locuiește în UK, el are firmă care e pe minus. Soții doresc să divorțeze în Republica Moldova. Există riscul ca soția să fie impusă să achite datoriile aferente afacerii menționate? Ea nu este asociat în afacerea vizată, doar a fost administratoare un timp. Mulțumesc anticipat!

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
  • Jurisconsult

Buna ziua d-na Doina, clar lucru. Soția o avut o atribuție la activitate soțului, tot depinde în ce. Dacă o să fie emisă o hotărâre de instanța națională și dacă o să fie promovată în această hotărâre, precum că soția a cntribuit într-un fel oarecare ( cu un bănuți ),... mai detaliat executorul o să se stăruie să o atragă pe ea, tot depinde de contribuția ei la acest caz, e de dorit de văzut documentele lor, de studiat atent și după asta de făcut concluziile corespunzătoare. Noi vorbim de niște chestiuni artificiale, eu nu pot să fiu categoric.

1 iulie 2024