Daune materiale produse prin condus neregulamentar

10 august 2023 3

Bună ziua. Cum pot fi pedepsiți bărbații în vârstă care conduc mașina și produc daune materiale, mai exact trec cu mașina peste flori și gărduțurile de la flori de la poarta vecinilor?

Jurist comments 1

Tatiana Scobiola
  • Avocat
  • Alte contravenţii
  • Alte domenii

Bună. Vă puteți adresa cu o cerere la poliție în cazul în care considerați că vi se încalcă drepturile, însă trebuie să dispuneți de careva probe (înregistrări video/foto).

Articolul 104. Distrugerea sau deteriorarea intenţionată a bunurilor străine
(1) Distrugerea sau deteriorarea intenţionată a bunurilor străine, dacă fapta nu reprezintă o infracţiune,
se sancţionează... mai detaliat cu amendă de la 18 la 36 de unităţi convenţionale sau cu muncă neremunerată în folosul comunităţii de la 20 la 40 de ore.
(2) Fapta prevăzută la alin. (1), săvârșită din motive de prejudecată,
se sancționează cu amendă de la 48 la 72 de unități convenționale sau cu muncă neremunerată în folosul comunității de la 30 la 60 de ore.

11 august 2023