Daune morale

20 septembrie 2018 23

Am castigat un proces pentru daune morale. Au trecut cativa ani si nu am mai reusit sa primesc banii castigati in judecata. Am fost la executorul judecatoresc si el a spus ca se va ocupa de recuperarea banilor, dar a trecut deja un an si ceva si nimic nu se intampla.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua,
Pentru început solicitați în scris sau verbal explicații la ce etapă se află procedura de executare, care sunt acțiunile întreprinse și ce posibilități pot fi identificate, dacă considerați că executorul nu face față sau nu vă place atîrnarea acestuia, puteți aplica următoarele prevederi
Articolul 32. Strămutarea documentului executoriu
... mai detaliat (1) Documentul executoriu va fi strămutat de către executorul judecătoresc din oficiu sau la cererea creditorului la un alt executor judecătoresc, stabilit în condiţiile art. 30  din prezentul cod,  în următoarele cazuri:
c) la cererea motivată a creditorului.
Astfel împuterniciți un alt specialist.

20 septembrie 2018