De cand se calculeaza termenul pentru depunerea recursului?

24 ianuarie 2020 71

Hotararea judecatoreasca a fost adoptata şi pronuntata public pe 18.12.2019, iar pe 21.01.2020 inmanata partilor. Din care data se calculeaza 30 de zile în care poate fi atacata cu recurs?

Jurist comments 2

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
Hotărîre a judecătoriei se contesta în 30 zile de la pronunțare, cu apel.
Decizia Curții de apel în 2 luni de la recepția acesteia, fiind atacat cu recurs.
Este vorba de cauze civile.

25 ianuarie 2020

Decizia motivata (Dosar penal) a fost adoptata şi pronuntata public pe 18.12.2019, iar pe 21.01.2020 inmanata partilor. Din care data se calculeaza 30 de zile în care poate fi atacata cu recurs?

25 ianuarie 2020