De ce acte ai nevoie ca sa vinzi haine pe Instagram?

30 noiembrie 2018 635

De ce acte ai nevoie sau authorizatie ca sa poți sa vinzi pe instagram si sa nu încalci legea?

Jurist comments 2

SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Pe Instagram nu are loc vânzarea. Acolo are loc publicitatea.
Vanzarea propriu-zisa are loc atunci cand se transmite bunul.
Respectiv, strict pentru promovarea produselor nu aveti nevoie de autorizare.
Pentru activitatea de comercializare se aplica regulile generale- fondarea unei companii (ÎI sau SRL), tinerea contabilitatii, incheirea contractelor de vânzare cumparare, eliberare bon de... mai detaliat casa, etc.

30 noiembrie 2018
SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Daca incheirea contractului si plata se face on-line, reveniti cu o concretizare.

30 noiembrie 2018