De ce acte am nevoie?

5 februarie 2019 28

Buna ziua. Spuneti-mi, va rog, de ce acte am nevoie pentru a ma stabili cu un copil minor peste hotare, fiind divortata?Ca sa pot sa-l inscriu la gradinita, scoala sau alte institutii. Mersi.

Jurist comments 2

Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua,

In situția dvs, primordial rămâne să obțineți acordul tatălui pentru stabilirea domiciliului peste hotare a copilului minor.

5 februarie 2019
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Bună Anișoara,

Acordul tatălui trebuie să fie exprimat într-o declarație notarială.
Refuzul tatălui poate fi contestat în instanța de judecată.

Mai jos vedeți legea:
http://lex.justice.md/index.php?action=view&view=doc&lang=1&id=311638

5 februarie 2019