De ce acte am nevoie pentru redobândirea cetățeniei române, dacă părinții nu mai sunt în viață?

15 iulie 2019 77

Dacă nu mai sunt în viață nici părinții, nici bunicii, am nevoie doar de certificatele de deces, sau și de cele de naștere? Odată ce părinții au fost divorțați, am nevoie de ambele certificate (căsătorie și divorț), sau este suficient doar certificatul de divorț? Mersi mult!

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Vasile Gavrilița
  • Avocat-stagiar
  • Alte domenii

Bună, Mihaela.

Vedeți aici toate actele de care aveți nevoie: https://chisinau.mae.ro/node/1707

Printre altele, actele necesare în dosarul de redobândire a cetăţeniei române sunt actele de stare civilă (certificat de naștere, căsătorie / extras după actul de căsătorie, deces sau divorț) originale şi în copii legalizate la un notar autorizat pentru titular și... mai detaliat ascendenți (părinți, bunici, străbunici), foști cetățeni români şi, după caz, traducerile în limba română ale acestora efectuate de un traducător autorizat cu legalizarea sigiliului şi semnăturii acestuia de către un notar autorizat.

Pare a fi de ajuns doar cel de divorț, însă pot să vi-l ceară și pe cel de căsătorie.

11 octombrie 2019