De ce acte este nevoie pentru a depune cererea de divort online?

9 iunie 2018 81

Buna ziua. Spuneti-mi, va rog, de ce acte este nevoie pentru a depune cererea de divort online, fiindcă ma aflu peste hotare. Multumesc anticipat

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Bună ziua Dna Vera,
Cu regret, persoana fizică nu poate depune cererea de chemare în judecată privind desfacerea căsătoriei on-line. De altfel, pentru depunerea on-line este necesar să dispuneți de semnătură electronică avansată calificată și să vă înregistrați în modul prevăzut de lege în cadrul acestui proiect, care nu prevede posibilitatea... mai detaliat înregistrării pentru persoanele fizice, ci doar pentru avocați și pentru persoanele juridice.
Mai mult ca atât, la cererea de chemare în judecată urmează a fi anexat și ordinul de plată a taxei de stat.
Taxa de stat poate fi achitată la bancă sau la oficiul poștal.

Ați putea semna și expedia cererea prin intermediul oficiului poștal, însă oricum este necesar ca o persoană împuternicită să achite taxa de stat și să o anexeze la cerere, în caz contrar cererii nu îi va fi dat curs și ulterior va fi restituită fără a mai fi examinată.

11 iunie 2018