De ce copilului i s-a interzis accesul la scoala?

16 septembrie 2018 39

In perioada 1-14 septembrie eram plecata peste hotare. Copilul meu, care a ramas cu parintii mei, a mers pe 3 septembrie la scoala. Pe 11 septembrie dimineata a fost trimis de catre administratia scolii acasa, din motiv ca nu are ultima vaccina impotriva rujeolei (restul vaccinelor sunt puse corespunzator varstei). Dupa asta, bunica l-a programat pentru data de 14 septembrie la vaccin. In perioada aceasta, intre 11 si 14 septembrie, timp de 4 zile, copilului nu i s-a permis frecventarea scolii. La 15 septembrie am revenit in tara si vreau sa restabilesc dreptatea, pentru ca, in opinia mea, actiunile scolii au incalcat dreptul copilului la invatamint.

Jurist comments 2

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Bună Dna Olga,
Intre dreptul copilului Dvs la studii și dreptul de a nu fi supuși riscului de a fi infectați cu o boală a celorlalți copii este o diferență mare, iar interesul grupului prevalează în cazul de față, în contextul în care în țară sunt o sumedenie de copii care... mai detaliat au rujeolă!

16 septembrie 2018
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Potrivit Legii cu privire la supravegherea de stat a sănătății publice nr 10 din 2009 sunt prevăzute urmatoarele (atrageți atenția la alineatul 6):
Articolul 52. Vaccinarea profilactică a populaţiei
(1) Vaccinarea profilactică a populaţiei împotriva bolilor infecţioase include vaccinări profilactice sistematice, vaccinări conform indicaţiilor epidemiologice şi vaccinări recomandate.
... mai detaliat (2) Vaccinarea profilactică sistematică a populaţiei este garantată şi asigurată de stat la vîrstele şi pentru grupurile de populaţie stabilite în Programul naţional de imunizări.
(3) Lista bolilor infecţioase contra cărora se aplică vaccinarea profilactică sistematică şi lista grupurilor de risc se aprobă de Ministerul Sănătății, Muncii și Protecției Sociale.
(4) Condiţiile, indicaţiile şi modul de organizare a vaccinărilor conform indicaţiilor epidemiologice sînt stabilite de către Ministerul Sănătății, Muncii și Protecției Sociale.
(5) Modul de organizare a vaccinărilor recomandate este stabilit de către Ministerul Sănătății, Muncii și Protecției Sociale.
(6) Admiterea copiilor în colectivităţi şi instituţii educaţionale şi de recreere este condiţionată de faptul vaccinării lor profilactice sistematice.

De asemenea, ați putea să vedeți și următorul link care vă va oferi mai multa informație la întrebarea Dvs.
http://lex.justice.md/index.php?action=view&view=doc&lang=1&id=346901

16 septembrie 2018