De ce inaltime permite legea de a construi gard intre vecini pe teren la casa pe pamant?

9 iulie 2018 615

Buna ziua. Am nevoie de ajutorul dumneavoastra si anume, cum pot afla pana la cati metri in inaltime se permite de a construi gardul la hotarul intre vecini la casa pe pamant? Avem o mare neintelegere cu vecinul caruia nu-i convine scopul meu de reconstructie a gardului de la 2 metri la 3 metri. Am apelat la cooperativa de care apartinem si la sectorul de politie pentru a-mi legaliza reconstructia gardului. Ma puteti sfatui, va rog frumos, daca mi se permite reconstructia gardului in conditiile legii pina la 3 metri?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna D-le Anatolie,
În dependență de locallitatea în care vă aflați urmează a fi luate în considerație prevederile regulamentului de urbanism local, dacă nu există regulament de urbanism în acordul obiceiul local, în orice caz cu respectarea prevederilor imperative ale Codului civil al RM, care prevede următoarele:
Articolul 389. Distanţa pentru construcţii,... mai detaliat lucrări şi plantaţii
(1) Orice construcţie, lucrare sau plantaţie se poate face de către proprietarul terenului numai cu respectarea unei distanţe minime faţă de linia de hotar, conform legii, regulamentului de urbanism sau, în lipsă, conform obiceiului locului, astfel încît să nu se aducă atingere drepturilor proprietarului vecin.
(2) Arborii, cu excepţia celor mai mici de doi metri, a plantaţiilor şi a gardurilor vii, trebuie sădiţi la distanţa stipulată de lege, de regulamentul de urbanism sau de obiceiul locului, dar care să nu fie mai mică de 2 metri de linia de hotar.
(3) În caz de nerespectare a distanţei prevăzute la alin.(1) şi (2), proprietarul vecin este îndreptăţit să ceară scoaterea ori tăierea la înălţimea cuvenită a arborilor, plantaţiilor ori gardurilor pe cheltuiala proprietarului terenului pe care acestea sînt ridicate.

9 iulie 2018