De ce la depunerea actelor pentru redobandirea cetateniei romane la Chisinau nu dau numarul dosarului?

25 septembrie 2018 120

Buna ziua. Am depus actele pentru redobandirea cetateniei romane pe 20.12.2016 si la depunere nu mi s-a comunicat numarul dosarului.

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua,
întrebarea nu ține de legislația MD pentru a putea oferi un răspuns, plus, este o chestiune tehnică internă a RO.
Eventual, nr dosar se oferă de autoritatea care examiniază cauza în RO, aici înmînînduvă doar o confirmare a faptului depunerii unui asemenea pachet de acte.
Înaintați o cerere către Autoritatea din... mai detaliat RO sau ambasada din RM pentru a fi informați despre care este nr dosar, în context solicitați informație la ce etapă se află examinarea cît și solicitați urgentarea examinării. Am exemple proprii cînd dosarul a fost pus spre examinare și oferite info de rigoare, ulterior în termeni scurți, persoanele fiind informați despre aprobare.

25 septembrie 2018