De ce nu mi se achita diurna zilinica stabilita de Regulamentul cu privire la delegarea salariatilor?

24 noiembrie 2018 325

Eu activez ca ofiter a Armatei Nationale, in momentul de fata sunt in deplasare de serviciu la studii si schimb de experienta peste hotare (SUA). Organizatorii cursului respectiv sunt SUA, care suporta toate cheltuielile (transport, cazarea si 25 $ zilinic pentru mancare). Din momentul plecarii si pana in prezent nu am primit nici o suma suplimentara din partea Republicii Moldova. Insa in Anexa 2 la Regulamentul cu privire la delegarea salariatilor este stipulata diurna zilinica, care pentru SUA constituie 80 $. De asemenea, in Regulamentul dat este stipulat ca daca organizatorul achita o parte din suma diurnei zilnice, dar nu este suficient pentru suma indicata in anexa 2, atunci Republia Moldova va trebui sa achite diferenta. Deci, matematic 80$ - 25$ = 55$ care este si diferenta pe care statul trebuie sa o achite, dar ei nu fac asta.

Jurist comments 2

Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna ziua,
avînd la mînă actele menționate, adresați o cerere scrisă către administrașție pentru a vă informa despre situația creată. În același sens, puteți înainta o cerere/plîngere și către Inspectoratul de stat al muncii. Regulamentul urmeaza a conține info si in privința cind si cum se va achita

25 noiembrie 2018
SILVIU POTÎRNICHE
  • Avocat-stagiar

Diurna se achită, de regulă, la intoarcerea din deplasare. Pentru cheltuielile de cazare, acestea se compenseaza pe bază de facturi, bonuri de plată, care să confirme plățile suportate.

25 noiembrie 2018