De ce se aplică sechestru repetat dacă suma necesară pentru stingerea datoriei este deja sechestrată?

6 septembrie 2023 3

Bună ziua. Am o datorie de 5.000 lei și executorul judecătoresc a aplicat sechestru pe toate conturile mele bancare. Suma necesară s-a strâns repede pe 2 carduri, fapt despre ce l-am informat pe executor. Cu toate acestea, el refuză de 2 luni să ridice sechestrul și insistă ca eu să achit datoria la bancă cu factura eliberată de el. La începutul lunii curente, deși erau sechestrați 7.000 lei, executorul a mai aplicat o dată sechestru pe cardul salarial pe suma de 3.500 lei. Executorul mă ignora după ce am refuzat să achit la bancă. Cum pot proceda în acest caz? Pot să depun o plângere împotriva executorului, ca să fie revăzute toate acțiunile lui in privința mea?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Vitalie Onofrei
  • Avocat
  • Alte domenii

Buna
dacă considerați existența de acțiuni ilegale sau abuzive, puteți depune o plîngere la Uniunea Executorilor judecătorești cît și la Ministerul Justiției pentru a fi verificată legalitatea acțiunilor ultimului.

8 septembrie 2023