De ce se dau ajutoare numai in Chisinau?

12 decembrie 2018 26

Buna ziua. Am si eu o intrebare: sunt mama a trei copii. De ce se dau ajutoare numai in Chisinau?

Jurist comments 1

  • Jurisconsult

Bună ziua Natalia,

Indemnizațiile pentru femei care au copii se acordă pe întreg teritoriu al Republicii Moldova. Trebuie să vă adresați la casa de asigurări sociale teritorială de la locul de domiciliu.

Dvs. puteți beneficia de următoarele îndemnizații:
1. Indemnizaţie unică la naşterea copilului
2. Indemnizaţie lunară pentru îngrijirea copilului pînă la împlinirea... mai detaliat vîrstei de 1,5/2 ani persoanelor neasigurate
3. Indemnizaţie pentru creşterea copilului până la împlinirea vârstei de 3 ani
4. Indemnizaţia lunară de suport pentru creşterea până la vârsta de 3 ani a copiilor gemeni sau a mai multor copii născuţi dintr-o singură sarcină, persoanelor asigurate şi neasigurate.

Plus la aceasta puteți apela la ajutor din partea Organizațiilor de binefacere, Fondurilor naționale cât și internațioanle.

O zi bună să aveți.

13 decembrie 2018