De la ce suma se pune sechestru pe bunul imobil?

19 septembrie 2018 103

Buna ziua. Eu am o datorie de 10.000 de lei. De la ce suma se pune sechestru pe bunul imobil, daca esti dat in judecata? In cat timp trebuie sa achit datoria? Dati-mi un raspuns, nu vreau sa-mi pierd bunul imobil.

Comentariile juriștilor 2

Descărcaţi discuția
Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Bună Sofia,
În cazul în care creditorul solicita instanței de judecată aplicarea masurilor de asigurare, instanţa poate dispune aplicarea sechestrului pe bunurile mobile și imobile, precum și mijloacele bănești în limita sumei care o cere creditorul în cerere!
Dvs deja trebuie sa achitați! Nu mai aveți alte termene. Dacă încheiați o tranzacție... mai detaliat cu creditorul acesta va poate acorda un termen la discreția acestuia!

19 septembrie 2018
Andrei Domenco
  • Avocat
  • Contravenţii rutiere

Bună ziua ,

Nu există un plafon minim sau maxim pentru care poate fi aplicat sechestru.

Datoria urmează să o achitați până la data care o aveți stipulată în contractul cu partea de la care ați împrumutat sau luat credit, în caz contrar instanța vă va impune la plata datoriei plus a... mai detaliat penalităților și dobânzilor de întârziere adunate și altor cheltuieli aferente.

Sechestrul pe bunul imobil este doar o măsură de asigurare care poate fi aplicată din numărul total, dvs ați putea fi supusă și altei măsuri.

În final, dvs puteți pierde bunul imobil doar cînd are loc executarea silită a hotărârii de judecată pe bunul imobil sechestrat.

19 septembrie 2018