De la ce vârstă pot să înmatriculez motocicleta pe numele meu?

8 iunie 2020 285

Am 16 ani și dețin o motocicletă cu capacitatea motorului de 49,9 cm3 și aș vrea să o înmatriculez pe numele meu.

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Avocat
  • Alte domenii
  • Alte contravenţii

Buna Adrian!

Orice persoană poate înregistra mijlocul de transport după numele său indiferent de vârstă, însă, acesta nu presupune că îl poate conduce în lipsa permisului de conducere pentru categoria respectivă, dacă, legea dispune că pentru conducerea unui asemenea mijloc de transport este necesară deținerea permisului de conducere.

Succes.

9 iunie 2020