De unde pot obtine certificatul de nastere al tatalui meu care e din Federatia Rusa?

7 februarie 2018 152

De la un an de zile am ramas fara tata, adica tata a lasat-o pe mama cu un copil in brate. Pina la moment eu nu lam vazut deloc, doar in poze. Cu 30 de ani in urma tatal ne-a parasit si a plecat in Rusia. Acasa ne-au ramas doar certificatul lor de casatorie si in certificatul meu de nastere figureaza el ca tata ca e nascut pe 25 iunie 1956 si atit. Eu vreau sa-mi fac cetatenie romaneasca. Imi trebuie sa prezint certificatul de nastere al lui? Am fost in Rusia, l-am cautat la oficiul de stare civila unde mi-au spus ca exista asa om in arhiva, dar ei nu-mi elibereaza dublicat. Din 2012 e disparut, nimeni nu stie nimic de el. Rusii nu vor sa-mi dea dublicatul, doar in cazul cind el este mort. Ajutati-ma: cum sa procedez? Batut de soarta de mic si cind am ajuns sa-mi redobindesc cetatenia romana, nu o pot face pentru ca nu am certificatul lui de nastere?

Comentariile juriștilor 1

Descărcaţi discuția
Nicolae Beschieru
  • Parajurist

Buna Alexei.
Încercați la Serviciul Stării Civile, ei trebuie să vă reconstutuiască actele.
http://www.stare-civila.gov.md/programare

8 februarie 2018